Irsko: jih a sever

Na hausbótu zeleným labyrintem irských jezer
Pojmenování vžité jako velké klišé vůbec nelže. Irsko zvané "zelený ostrov" je skutečně zelené. Zeleň pastvin narušují bílé fleky ovcí, které se zvědavě ohlížejí, jak kolem nich proplouváte. Koně tak zvědaví nejsou. Občas trávu vystřídá příkrov korun stromů a popínavých rostlin a docela často podplujete kamenné oblouky starých mostů. Ale většinou jste blízko přírodě. V pověstném „liquid sunshine“ (tekutém slunečném světle) se blýskne jako smaragd. A za chvíli znovu. Je to jen okamžik. Stačí k tomu, abyste si párkrát vyšli na palubu a chvíli pozorovali zvolna ubíhající hladinu.

Po vyplutí hausbótem z přístavu Ballinamore narazíte na majestátní Shannon, nejdelší řeku Irska. Na splavné délce 220 km (bez obchodní lodní dopravy a s jenom 6 zdymadly!) propojuje tato řeka početná jezera, bohatou přírodu s chráněnými parky dosahujícími až k břehům řeky a historická místa.

 

Vodní cesta Shannon-Erne, kterou naše hausbóty plují má 16 zdymadel a zdobí ji 36 malebných mostů. Klidná krajina ve které se obměňují řeky, kanály a ostrovy zdobená jezera se chlubí jedinečnou, původní krásou. 

Plavba hausbótem po kanále se dá pojmout mnoha způsoby. Když je hezky (což je v Irsku několikrát za den), stačí vytáhnou plastové židle na palubu. A když prší (což v Irsku několikrát za den), neškodí natáhnout se v kajutě. Po několika hodinách můžete "zakotvit" a vyjet si poznávat Irsko na kole (ta si můžete půjčit na základně a vézt je s sebou na palubě hausbótu).

Úplně nejlepší ale bývají večery. Většina přístavišť se nachází v městečkách a vesnicích, kde na vás čeká báječná atmosféra irského venkova. Českou náves zde ponejvíce nahrazuje jedna dlouhá ulice - lemována hospůdkami. Městečko o 900 obyvatelích jich má 14. To není číslo z Guinnessovy knihy rekordů, to je realita irského venkova. Ať se dostanete do kteréhokoliv městečka, obraz bude stále stejný. Jedna sympatická hospůdka vedle druhé, vyzdobená smaltovanými cedulemi a harampádím jak z antikvariátu, čistá a plná neopakovatelné atmosféry. Večery v irských hospodách jsou společenskou událostí. Scházejí se tu davy a hraje živá hudba.

 

 

Z republiky do království

Samozřejmě, Irsko nejsou jen hospody. Přímo u řeky či nedaleko od ní čekají na objevování kostely pamatující rané křesťanství, panská sídla pamatující slavnou éru šlechty (na mnoha zámcích ostatně potomci panských rodů stále bydlí). Dále směrem Ballyconnell a Belturbet narazíte na region s velice živými folklóry. Po proplutí Upper Lough Erne (Horního jezera Erne) následuje království jezer, hrabství Fermanagh, které je rájem ptáků, vodních rostlin a květin. Je to také tajný typ pro rybaře. 

V severní části trasy vás očekává historické město Enniskillen, s 15.000 obyvateli pro irské poměry již velkoměsto, postaveno na jednom ostrově, mezi řekami Upper a Lower Lough Erne. Jeho chloubou je gymnázium Portora College, kde studovaly i hvězdy irského literárního nebe Oscar Wilde a Samuel Beckett. Přímo po řece minete impozantní vodní bránu středověkého hradu, starými uličkami s lákavými barevnými štíty obchodů projdete kolem svatostánků různých vyznání. Tady už jste totiž v Ulsteru, tedy Severním Irsku, které je součástí Spojeného království. Hranici ale na řece, kanále ani jezeře nepoznáte. Umělá hraniční čára se vine tak, že chvíli budete v Irsku a chvíli v Severním Irsku. Dojem bude stejně sympatický tam i tam. Poznáte jen dva rozdíly. Při placení vyměníte eura za britské libry a hospody s (ne)kouřícími hosty. Ale jinak je Irsko jeden ostrov. Ostrov, který můžete zažít a poznávat z vodní hladiny.

Hrabství Fermanagh se svým rájem ptáků a květin je známo jako království jezer... 
Tahle, dnes ještě málo navštěvovaná síť kanálů, jezer a řek vás povede od ostrova k ostrovu, od megalitických sloupů k pravěkým kamenným figurám a prozradí Vám něco o magii, která již vždy panovala v někdejší keltské zemi.

Kanál Shannon-Erne
Tato 63 km dlouhá vodní cesta byla navržena v letech 1842-59 jako Ballinamore-Ballyconnell-kanál se 16 zdymadly a 32 mosty a měla sloužit jako dopravní tepna regionu mezi řekami Shannon a Erne a vyvést jej ze zaostalosti a izolace. Kanál měl propojit vodní toky a jezera tvoříce spojnici mezi Belfastem, Dublinem, Waterfordem a Limerickem.

Přes 14 dlouhých let hrabali a kopali pracovní kolony 39 km dlouhou trasu podél malé říčky Woodford, aby ji udělali splavnou spolu s 21 km stojícími vodami a početnými jezery. Ačkoliv byl kanál v roce 1859 dokončen, prakticky nikdy pořádně nefungoval. Jeho konec zpečetila železnice. V roce 1869, byl kanál z finančních důvodů uzavřen. Více než sto let později, v letech 1990-93, byl z fondů Evropské Unie rekonstruován a 1994 opět otevřen, tentokrát pro turistickou plavbu.

Royal Canal
Velkorysý „Královský kanál“ byl postaven v 18. stol. a nyní je po rozsáhlé rekonstrukci opět splavný pro hausbóty a výletní lodě. Typické pro tuto idylickou, osamocenou vodní cestu jsou krásné, zděné obloukové mosty. Na západě vede Royal Canal do Shannon a umožňuje tak plavby mezi CLONDRA a BALLINAMORE. Je to nádherná prohlídka skutečného, keltského Irska. Směrem na Dublin má tato historická vodní cesta jen málo provozu a je vysloveně romantická. V této tajemné a mytické venkovské oblasti s krásnou přírodou a bohatou faunou na vás čekají nezapomenutelné zážitky!

Mosty na tomto kanálu jsou vhodné pouze pro „nízké“ Pénichettes® P.935W, P.1107W a P.1020FB.

GalerieZákladny

locaboat

Ballinamore (vzdálenost od Prahy: km)
Lodě, v tomto přístavu: P.1107/W, P.1400FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1120R, P.935/W


Itineráře

7 dnů
10 a více dnů

Hausboty v této destinaci

Zájímá Vás jaké hausboty jezdí v této destinaci? Klikněte na tlačítko "více" a dozvíte se více informací...

P.935/W

P.935/W

Počet osob: 3 až 5

Cena: 840 až 1715 EUR

Třída: Economy

Grand Sturdy 34.9

Grand Sturdy 34.9

Počet osob: 4 až 5

Cena: 2100 až 3360 EUR

Třída: Premium

P.1020FB

P.1020FB

Počet osob: 4 až 5

Cena: 1660 až 2770 EUR

Třída: Premium

P.1120R

P.1120R

Počet osob: 4 až 6

Cena: 1500 až 2600 EUR

Třída: Standard

P.1107/W

P.1107/W

Počet osob: 5 až 7

Cena: 1020 až 1970 EUR

Třída: Economy

P.1160/65FB

P.1160/65FB

Počet osob: 6 až 7

Cena: 1990 až 3060 EUR

Třída: Premium

P.1400FB

P.1400FB

Počet osob: 8 až 10

Cena: 2520 až 3870 EUR

Třída: Premium

P.1500R

P.1500R

Počet osob: 8 až 12

Cena: 2230 až 3500 EUR

Třída: Standard


Mohlo by vás zajímat:
⇈ Nahoru

« Zpět na všechny destinace

Rychlý kontakt

HAUSBOAT CHARTER EUROPA

ZASLAT EMAIL mail

Tel.: +420 777 024 399

Dotaz na loď