Francie: Burgundsko

BURGUNDSKO: kraj radosti a umění žít

Rozmanitost krajiny, různorodá půda a klima bohaté na kontrasty dělají z Burgundska kraj, ve kterém se dá dobře žít. Rostou zde vynikající produkty, které daly základ kulinářské tradici známé již ve středověku. Chutná jídla se snoubí s vynikajícím vínem, a dávají tak regionální gastronomii to nejlepší ohodnocení.

Gastronomické požitky − nejenom pro labužníky
Víno je bezpochyby nejslavnějším vyslancem Burgundska. Od oblasti Chablis a kraje kolem Auxerre, po svahy kolem Chalonu a mâconskou oblast, přes prestižní vinice kolem Nuits-Saint-Georges a Beaune, aniž bychom opomněli vinice podél Loiry v Burgundsku, poblíž Pouilly a Cosne, se řada vinařství a sklepů v celém regionu sdružila a otevřela své brány návštěvníkům, kteří touží po zasvěcení do tajů vína a po degustaci.
K plnému vychutnání tohoto moku se nabízí jedinečná burgundská kuchyně, která si zakládá na tradici a zároveň je velice vytříbená. Umění žít je zde pozdvihnuto na úroveň filosofie.

Románské umění a středověká městečka
V Burgundsku narazíte na celou řadu dědictví mnichů a řádů - z kamene ve formě románského umění, i tekutých. Obě největší středověká řeholní hnutí Cluny a Cîteaux se zrodila právě v Burgundsku. O jejich významu svědčí majestátní chrámy a kláštery od Vézelay po Paray-le-Monial, od Fontenay po La Charitésur-Loire. Z burgundských kostelů vyčtete dovednost románských stavitelů. Tento kraj vděčí mnichům i za nejkrásnější vinice. Beaune, město uměleckých památek, je zasvěcené také vínu a vinařství. Jsou tu však i četná další města, která vznikla při řekách a říčkách – od Joigny po Mâcon a od Nevers po Auxonne, včetně zcela malých městeček vydechujících kouzelnou středověkou atmosféru. A nezapomeňme na nádheru zámků: představují pozoruhodně bohaté a rozmanité kulturní dědictví.

Plavby za vínem - V Burgundsku je téměř 1200 km vodních cest a většinu z nich již nepoužívá obchodní přeprava. Plavba hausbótem je zde tedy jednou s nejlepších možností k poznání historické vinařské krajiny. 

Kanál Nivernais se vine vyhlášenými vinařskými vesnicemi – Chablis, Irancy, Vincelles... Díky pomalé plavbě se cele můžete věnovat místní gastronomii. Vábivé jako lahev Chablis jsou stará městečká v Nivernais: Clamecy a Châtel-Censoir, poklady katedrály z Vézelay nebo restaurace v Joigny a Auxerre patří zde do vašeho programu. Tannay nedaleko další základny v Corbigny je další hezká vinařská obec. Kostel ze 14. stol a staré domy si ale prohlédněte ještě před návštěvou sklepů. V hezkém okolí leží jižně zámek Château de Pignol.

U městečka Briare začíná Canal Lateral du Loire - postranní kanal Loáry. Plujete zde po proslulém kanálovém mostě, skvostu technické architektury a stavitele Eiffela. Hned poblíž mostu se nachází Hostellerie le Canal - výborná a doporučená restaurace. Kanál je 300 let starý a malebné vesničky kolem kanálu vytváří kouzlo krajiny. Než doplujete k vinařstvím Loáry -  Pouilly-sur-Loire a Sancerre doporučujeme návštěvu v La Charite-sur- Loire.

Základna v St.Léger-sur-Dheune, u Canal du Centre jenom 25 km od Beaune, metropole burgundského vinařství. Zde jste v oblasti nejlepších burgundských vinic. Táhnou se po okolních kopcích lemujících kanál kam oko dohlédne. Kanál klikatí kolem hezkých vesnic se sklepy vinařů jejichž staré zdivo zdobí pestré glazurované tašky. Zastavit se dá také v Chagny, které je významným místem burgundské gastronomie. 

 

 

NIVERNAIS 

Canal du Nivernais je snad nejkrásnějším kanálem ve Francii je Canal du Nivernais, postavený mezi 1783 až 1842 k přepravě stavebního dříví do Paříže z dnes již Národního parku Morvan. Později jeho poměrně malé plavební komory nevyhovovaly nákladním lodím, kanál se stal nevýnosným. V zájmu zachování historického charakteru zdymadel zde zůstalo i ruční ovládáni.

Jeho dva úseky se dosti liší: z Corbigny směrem k Loire vede přes syté pastviny které spásají proslulé krávy Charolais (steak!!) a končí v Décize, opevněném městečku položeném uprostřed Loiry. La Colancelle, průsek masívem Morvan vede krásnou zelenou přírodou k stupňovému zdymadlu. Od jezera Etang de Baye se perspektiva mění: kapitáni koukají dolů do dálky. Nejdřív na jezera, ale po chvíli se v dáli objeví silueta zámku Châtillon-en-Bazois.

Z Corbigny směrem na Auxerre s pozoruhodnou katedrálou a bazilikou nad řekou, které vytvářejí charakteristický obraz města, probíhá úsek kanálu vedoucí až k řece Seine. Tři kostely tvoří dominantu města Auxerre, jehož úzké, křivolaké uličky s hrázděnými domy mu zachovávají středověký charakter. Přímo uprostřed Auxerre je dobře vybavená marina, takže večerní návrat z prohlídky města do vlastního bydlení je velmi pohodlný.

Do programu plavby patří v tomto úseku stará městečka jako např. Clamecy a Châtel-Censoir, poklady katedrály z Vézelay, stejně jako restaurace v Joigny a Auxerre. Plavba zeleným údolím řeky Yonne na Canal du Nivernais vede rozlehlými lesy a venkovskou krajinou. V každém ohybu řeky, na každém zdymadle s otevírá výhled, ze kterého neočekávaně směřuje k nebi věž románského kostela. Tannay − malé historické a veselé vinařské městečko nabízí panoramatický výhled na Morvan. Nedaleko je velký pitoreskní hrad Châtel-Censoir.

Okolí Saussois vábí tichem svých strmých skalnatých kopců, které se s nadšením pokoušejí zdolávat horolezci. Krajina a architektura regionu Nivernais jsou tak vábivé jako lahev Chablis, kterou vám zde servírují ke křepelce.

Technické stavby:

La Colancelle - stupňové zdymadlo

Pozoruhodnosti kolem kanálu:

Auxerre - s elegantními typickými burgundskými patricijskými domy. Tři kostely, úzké, křivolaké uličky s hrázděnými domy mu zachovávají středověký charakter. Přímo ve městě je dobře vybavená marina,
Irancy - malebná vinařská vesnice
Vézelay - poutní místo, od 12. stol výchozí bod poutníků do Compostely.
Décize - opevněné městečko položené uprostřed Loiry.
La Colancelle - průsek masívem Morvan
Châtillon-en-Bazois - zámek
Auxerre - tři kostely tvoří dominantu města; úzké, křivolaké uličky s hrázděnými domy mu zachovávají středověký charakter. Přímo uprostřed města je dobře vybavená marina,
Clamecy a Châtel-Censoir - stará burgundská městečka
Vézelay - katedrála
Tannay − malé historické a veselé vinařské městečko
Châtel-Censoir - pitoreskní hrad
Saussois - strmé skalnaté kopce

ZÁKLADNY:

LOCABOAT: Dompierre -sur-Besbre, Corbigny, Joigny 

NICOLS: Brienon, Plagny

FPP:  Châtillon en Bazois, Digoin, Coulanges sur Yonne, Briare 


Burgundská Loire

Laterální kanál - Canal lateral a la Loire, Nivernais, Canal de Roanne <> Digoin, Canal du Centre

Přístav Dompierre-sur-Besbre otevře od kanálového mostu v Digoin bránu ke kanálu Canal du Centre, vykopaného v 18. stol. aby propojil Roanne s Chalon-s-Saone. Tenhle klidný kanál, který dokonce krátce flirtuje s Loirou, protíná nádherný region Charolais, pověstný steaky z místních bílých krav. Jeho břehy lemují zámky, ale také kláštery, kostely a středověké vesnice. Ale ani cisterciácký klášter Sept-Fonds v Dompierre, ani románské kostely v Semur-en-Brionnais nebo basilika v Paray-le-Monial vás nenechají zapomenout na všechny ty zářivé gastronomické pochoutky regionu.

U Decize plujete kousek po Loire (koupání!) kolem bujných krajin a lesů masivu Morvan do jižního kanálu Nivernais. Pokračujte kanálem do jižního Nivernais nebo plujte na Nevers, které má v nabídce hodně historických památek. Když proplujete řeku Allier po kanálovém mostu u Guétin, naskytne se vám krásné panorama na vinice Sancerre a Saint-Satur.

Když se vydáte od Briare směrem na jih po Canal Latéral á la Loire a impresivním kanálovým mostem vBriare, jenž je dílem proslulého inženýra Eiffela, dostanete se přes Loire do Sancerre a pak do  Apremontsur-Allier, s hezkými zámeckými zahradami.
La Charité-sur-Loire a Nevers vzhlížejí na svou bohatou minulost. Mezi Nivernais a Berry se region chlubí známými produkty, především (bílými) víny Sancerre a Pouilly-fumé, které se krásně snoubí s kozími sýry Bouchon nebo Crottin de Chavignol. K dalším kulinářským specialitám které nelze neochutnat patří ryby, kuřata z Bresse a steaky z Charolais.

Loire-Loing 

Canal de Briare, Canal du Loing, Laterální kanál Loáry

Základna Briare je položena na křižovatce vodních cest podél městeček a vesnic, které jsou pověstné pro své historické památky a gastronomii.
Canal de Briare, postaven za vlády Henry IV je nejstarším kanálem na planetě. Spektakulární zdymadlo v Rogny sice již není v provozu, ale stojí přesto za podívanou. Vaše plavba vede zalesněnou krajinou s rybníky a jezery.
Canal du Loing na severu od Briare vás zavede do centra Montargis, kde se podél břehů kanálu objevují ulice s hrázděnými domky. Následuje Nemours, bohaté na ryby a pak Ferriéres, Château-Landon a Moretsur-Loing, město malíře Sisleyho, který zde v srdci regionu Gâtinais tvořil.

Technické stavby:

Canal de Briare - nejstarší kanálem na planetě, postaven za vlády Henry IV
Briare - kanálový most (dílo proslulého inženýra Eiffela)
Guétin - kanálový most
Rogny - spektakulární zdymadlo
Digoin - kanálový most

Pozoruhodnosti kolem kanálu:

Dompierre-sur-Besbre / Sept-Fonds - cisterciácký klášter Semur-en-Brionnais - románské kostely Nevers - město bohaté na historické památky Apremont-sur-Allier - hezké zámecké zahrady La Charité-sur-Loire a Nevers místa s bohatou minulostí Sancerre a Pouilly-fumé - proslulé loárské vinice La Puisaye - oblíbené místo spisovatelky Colette Montargis - ulice s hrázděnými domky podél břehů kanálu Moret-sur-Loing - město malíře Sisleyho, který zde v srdci regionu Gâtinais tvořil.

ZÁKLADNY:

LOCABOAT: Briare, Dompierre -sur-Besbre

NICOLS:  Plagny/Nevers,  Rogny

FPP:  Châtillon en Bazois, Digoin, Coulanges sur Yonne, Briare 


Yonne a Burgundský kanál

CANAL DE BOURGOGNE, postavený 1775 až 1834, který spojuje řeky Yonne a Saône, zve k poznání doby renesance na jedné z nejhezčích a nejtajuplnějších vodních cest.

Podél břehů lemovaných topoly je vidět některé z významnějších zámků Burgundska: Tanley nebo Ancy-le-Franc se svými skvostnými interiéry bude patřit k zvláštním vrcholům vaší plavby. V Saint Florentin je dobré vyvázat poblíž kanálového mostu a zastavit se v místním kostele se zajímavými pestrobarevnými okny. Fosse Dionnes, studna poblíž starého města v Tonnerre, zásobuje od pradávných dob město vodou.

Skvostné a zároveň okouzlující opatství Fontenay se nachází v malém údolí a je lehce dosažitelné i na kolech. V Alise-Sainte-Reine je možné obdivovat vykopávky z někdejšího římského tábora Alesia, místa na kterém se po dvouměsíčním obležení slavný galský vůdce Vercingétorix vzdal římské armádě Césara. Joigny leží na kopci oproti vinicím Cote Saint Jacques. Staré město stojí určitě za podívanou. Chlubí se dvěma kostely, středověkými hrázděnými domy a vynikající gastronomií.

Široké a zkroucené údolí Yonne se rozprostírá mezi kopci a údolími Puisaye a lesem Othe. Lesnaté vyvýšeniny kdysi kultivovali mniši k zemědělským statkům. Villeneuve s-Yonne je chráněna starověkými hradbami. Sens má pyšnou katedrálu a hrázděné domy ze 16. stol. Když z Joigny plujete dál po Yonne, dostanete se do Auxerre s elegantními typickými burgundskými patricijskými domy. Tři kostely tvoří dominantu tohoto města, jehož úzké, křivolaké uličky s hrázděnými domy mu zachovávají středověký charakter. Město došlo k bohatství díky vínu ze Chablis a Auxerroi. Přímo ve městě je dobře vybavená marina, takže večerní návrat do vlastního bydlení je velmi pohodlný. Podél kanálu Nivernais leží ještě další typické vinařské vesnice jako např. malebné Irancy. Poutní místo Vézelay je od 12. stol výchozím bodem

Technické stavby:

Saint Florentin - kanálový most
Joigny - staré město a hrázděné domy
zámky Tanley a Ancy-le-Franc se svými skvostnými interiéry
Saint Florentin - kostel se zajímavými pestrobarevnými okny.
Tonnerre/Fosse Dionnes - historická studna poblíž starého města
Opatství Fontenay
Alise-Sainte-Reine - vykopávky někdejšího římského tábora Alesia, místa na kterém se slavný galský vůdce Vercingétorix vzdal římské armádě Césara (viz Asterix...)
Villeneuve s-Yonne - starověké hradba
Sens - katedrála a hrázděné domy ze 16. stol.

ZÁKLADNY:

LOCABOAT: Joigny, Montbard  

NICOLS: Brienon, Venarey

FPP/Les Canalous: Chatillon-en-Bazois, Coulanges-sur-Yonne


Jižní Burgundy

SAÔNE – LYONNAIS

Řeka Seille se svým zvláštním šarmem se vyplatí ke krátkému odskoku: V krajině malých jezer, rybníků a pastvin vás povede přes malebnou krajinu až do Louhans . Někdejší městec se svými arkády a průčelími domů z 15. a 16. stol. stojí za podívání. V místním Hospicu se nachází historická lékárna. Toto místo v oblasti Bresse se chlubí hned dvěma vyznamenaními: jako nejlákavější výletní cíl Francie ("Plus beau Détour de France") a místo pozoruhodných chutí ("Site remarquable du goût") a sice kvůli zde chované "Bresse" drůbeže.

Směrem na jih proudí Saône k Rhône a blíží se k Tournus se svým románským opatstvím. Pak se pluje podél kopců krajiny Mâconnais a Beaujolais, známé svým výjimečným vínem. Jsou výbornými společníky mnohých specialit, které již od středověku, vytváří reputaci regionu. V městech Macon a Villefranche se vyplatí procházka ulicemi zasvěcenými životu vína.

Dokonce i krátká odbočka do malého kanálu až do Pont-de-Vaux, je zajímavá. Dalším turistickým klenotem jsou vesnice se středověkými hrázděnými domy v oblasti Pierres- Dorées.

Saône se klikatí směrem na Lyon a kopce Fourvière a Croix-Rousse vytváří u malebného ostrova Barbe nádhernou vstupní bránu do této kulinářské metropole Evropy. Pak už vábí Staré město (památka UNESCO) Lyonu se svými pastrobarevnými renesančnimi fasádami a s "Traboules" - úzkými průchody mezi domy, a samozřejmě typickými útulnými restauracemi zvanými "bouchon".

BURGUND - BRESSE

Ideálně položena základna v St. Léger-sur-Dheune umožní množství plaveb. Směrem na jihovýchod míjí kanál proslulé vinice Côte Châlonnaise. Podél údolí Dheune se klikatí kolem hezkých vesnic s domky vinařů jejichž staré zdivo zdobí pestré emailované tašky. Zde, na úpatí Chalâlonských kopců rostou některé z nejlepších rév Burgundska, jejichž jména se staly legendou: Mercurey, Santenay, zvedajíce se se svým kostelem St.Jean-de-Narosse z 13.stol nad vinicemi,Montrachet nebo Rully se svým zámkem z 12. stol.

Řeka Saône a další, poněkud jižněji položená Seille umožní nádherné objevy přímo od vody.

CANAL DU CENTRE

V Burgundsku je téměř 1200 km vodních cest a většinu z nich již nepoužívá obchodní přeprava. Plavba hausbótem je zde tedy jednou s nejlepších možností k poznání vzrušující vinařské krajiny daleko od starostí všedního dne a s uměním ocenit si jednoduchá kouzla přírody: vzlítnutí volavky, přátelský pozdrav od proti plujícího loďaře anebo vrátného u zdymadla. Život na lodi je pohodový; před devátou ráno obsluha zdymadel nefunguje, v poledne mají hodinku na oběd a po 18:00 se vrátný zdymadla věnuje svým králikům.

Naše základna v St.Léger-sur-Dheune, jenom 25 km od Beaune, metropole burgundského vinařství, umožní množství plaveb. Zde jste v oblasti nejlepších burgundských vinic. Táhnou se po okolních kopcích lemujících kanál kam oko dohlédne. Směrem na (jiho)východ vede kanál podél proslulych vinic Côte Châlonnaise. Podél údolí Dheune se klikatí kolem hezkých vesnic s domky vinařů jejchž staré zdivo zdobí pestré glazurované tašky.

Zde, na úpatí Chalonnských kopců s kostelem St.Jean-de- Narosse z 13.stol se nachází některé z nejlepších burgundských vinic, se jmény, které se staly legendou: Santenay, Rully, Mercurey nebo Givry patří k dobře známým burgundským crus. Ve vesničkách podél kanálu jsou k dostání velmi kvalitná vína a prohlídka menších i velkých vinních sklepů s degustací patří prostě k plavbě.

V další oblasti jsou to Côte des Maranges, které jsou prodloužením těch beaunských a Côte Chalonnaise. Ale zastavit se dá také v Chagny, které je významným místem burgundské gastronomie. A také zdejší vinice jsou pozoruhodné svojí bohatou architekturou v malých vesničkách, jako např. Rully se svým zámkem z 12. stol.

ZÁKLADNY:

LOCABOAT: St-Léger-sur-Dheune, Mácon, Scey-sur-Saône

FPP/Les Canalous: Pontailler-sur-Saône, Louhans

NICOLS: Port-sur-Saône, Dôle


 

GalerieZákladny

locaboat

Montbard (vzdálenost od Prahy: 1020km)
Lodě, v tomto přístavu: Grand Sturdy 34.9, P.1106FB, P.1107/W, P.1180FB, P.1400FB, P.1500FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1260R, P.1120R, P.935/W

Briare (vzdálenost od Prahy: 1145km)
Lodě, v tomto přístavu: P.1106FB, P.1107/W, P.1180FB, P.1400FB, P.1500FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1260R, P.1120R, P.935/W

Dompierre -sur-Besbre (vzdálenost od Prahy: 1065km)
Lodě, v tomto přístavu: P.1106FB, P.1107/W, P.1180FB, P.1400FB, P.1500FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1260R, P.1120R, P.935/W

Corbigny (vzdálenost od Prahy: 1070km)
Lodě, v tomto přístavu: Grand Sturdy 34.9, P.1106FB, P.1107/W, P.1180FB, P.1400FB, P.1500FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1260R, P.1120R, P.935/W

Joigny (vzdálenost od Prahy: 1045km)
Lodě, v tomto přístavu: Grand Sturdy 34.9, P.1106FB, P.1107/W, Europa 400, P.1180FB, P.1400FB, P.1500FB, P.1160/65FB, P.1020FB, P.1500R, P.1260R, P.1120R, P.935/Wfpp

Chatillon en Bazois (vzdálenost od Prahy: 1070km)
Lodě, v tomto přístavu: TARPON 42, TARPON 32, TARPON 37,

Digoin (vzdálenost od Prahy: 1050km)
Lodě, v tomto přístavu: TARPON 42, TARPON 32, TARPON 37,

Coulanges sur Yonne (vzdálenost od Prahy: 1050km)
Lodě, v tomto přístavu: TARPON 42, TARPON 32, TARPON 37,


Itineráře

CANAL DE BOURGOGNE
CANAL DU NIVERNAIS
LOIRE

Hausboty v této destinaci

Zájímá Vás jaké hausboty jezdí v této destinaci? Klikněte na tlačítko "více" a dozvíte se více informací...

Estivale DUO

Estivale DUO

Počet osob: 2 až 5

Cena: 1350 až 2100 EUR

Třída: Premium

NICOLS PRIMO

NICOLS PRIMO

Počet osob: 2 až 4

Cena: 1350 až 2100 EUR

Třída: Premium

P.935/W

P.935/W

Počet osob: 3 až 5

Cena: 840 až 1715 EUR

Třída: Economy

Grand Sturdy 34.9

Grand Sturdy 34.9

Počet osob: 4 až 5

Cena: 2100 až 3360 EUR

Třída: Premium

TARPON 32

TARPON 32

Počet osob: 4 až 7

Cena: 1350 až 2290 EUR

Třída: Standard

TARPON 42 DUO Prestige

TARPON 42 DUO Prestige

Počet osob: 4 až 6

Cena: 2720 až 4460 EUR

Třída: Premium

PÉNICHETTE  ÉVOLUTION® E950

PÉNICHETTE ÉVOLUTION® E950

Počet osob: 4 až 4

Cena: 1610 až 2765 EUR

Třída: Standard

Grand Confort 900

Grand Confort 900

Počet osob: 4 až 7

Cena: 1300 až 2000 EUR

Třída: Premium

Estivale QUATRO / S

Estivale QUATRO / S

Počet osob: 4 až 6

Cena: 1810 až 2785 EUR

Třída: Premium

Europa 400

Europa 400

Počet osob: 4 až 5

Cena: 2100 až 3270 EUR

Třída: Premium

P.1020FB

P.1020FB

Počet osob: 4 až 5

Cena: 1660 až 2770 EUR

Třída: Premium

P.1120R

P.1120R

Počet osob: 4 až 6

Cena: 1500 až 2600 EUR

Třída: Standard

P.1106FB

P.1106FB

Počet osob: 5 až 7

Cena: 1120 až 2100 EUR

Třída: Economy

P.1107/W

P.1107/W

Počet osob: 5 až 7

Cena: 1020 až 1970 EUR

Třída: Economy

SEDAN 1000/10/20

SEDAN 1000/10/20

Počet osob: 6 až 8

Cena: 1447 až 2411 EUR

Třída: Standard


Mohlo by vás zajímat:
⇈ Nahoru

« Zpět na všechny destinace

Rychlý kontakt

HAUSBOAT CHARTER EUROPA

ZASLAT EMAIL mail

Tel.: +420 777 024 399

Dotaz na loď